Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Menu

SERWIS ZIELONA GÓRA

ROWERY ELEKTRYCZNE HULAJNÓG

Procedura usługi naprawy

  1. Wysyłka na adres  podany wyżej. Kliknij adrers.
  2. Opis problemu dwa zdania (ile pojazd przejeżdża, czy ładuje). Pojazd elektryczny typu rower, skuter należy dostarczyć osobiście.  
  3. Numer telefonu oraz adres zwrotny.
  4. Do każdego urządzenia lub baterii prosimy dołączyć ładowarkę.

Adres wysyłki na serwis

Eładowarki Radosław Kitala

65-040 Zielona Góra

ul Mieszka I nr 7/A 

Telefon  692757005

Konwersja roweru na elektryczny



Konwersja roweru na elektryczny to proces, który możesz przeprowadzić w domowym zaciszu lub zlecić go w sklepie stacjonarnym, w którym kupujesz silnik. Zanim dojdzie do konwersji roweru, musisz wybrać rodzaj napędu elektrycznego, oraz kształt i pojemność baterii. W tym artykule poruszamy podstawowe informacje dotyczące konwersji roweru. Dzielimy się z Tobą doświadczeniem jakie zdobyliśmy dokonując dziesiątek konwersji rowerów w naszym serwisie.

Rodzaje silników

Jeśli chodzi o silniki to masz do wyboru trzy rodzaje: centralny, w tylnej piaście w i przedniej piaście. Wyglądają one tak jak na poniższych zdjęciach.

1. Konwersja roweru z użyciem silnika centralnego

Składa się z: demontażu korby oraz suportu, instalacji korby z silnikiem, montażu baterii, wyświetlacza, czujników i opcjonalnie manetki. Moc z silnika jest przenoszona na tylne koło poprzez łańcuch, dlatego jazda sprawia wrażenie poruszania się bardzo lekkim i „dobrze naoliwionym” rowerem.



Silnik centralny w połączeniu z baterią mocowaną w ramie pozwala zachować optymalny środek ciężkości. To dobrze wpływa na właściwości jezdne roweru oraz zwrotność. Najpopularniejsza moc zestawów do konwersji roweru to 250W i 350W. Są jednak dostępne także mocniejsze silniki jak 500W czy 750W. Silnik centralny w połączeniu z kasetą lub wolnobiegiem pozwala wyjeżdżać pod wzniesienia niedostępne dla innych rodzajów napędów. Posiadając silnik centralny możesz dobrać dowolny rodzaj tylnej przerzutki np. wewnętrzną w piaście tylnego koła.








2. Konwersja roweru z użyciem silnika w tylnym kole

Składa się z: demontażu tylnego koła i instalacji nowego koła z silnikiem. Możliwe jest także zaplecenie nowego koła z użyciem obręczy, którą posiadasz. Jednak ze względu na różnice w budowie piasty klasycznej i tej z silnikiem, trzeba użyć nowych szprych.Konwersja roweru z użyciem silnika w tylnym kole

Ponadto na montaż składają się: nakręcenie zębatek kasety, zamontowanie baterii, wyświetlacza, czujników i opcjonalnie manetki.

Konwersja roweru z użyciem silnika w tylnym kole

Silnik w tylnym kole w połączeniu z baterią w ramie rozkłada wagę mniej więcej po równo. Moc z silnika jest przenoszona bezpośrednio na tylne koło, dlatego jadąc takim rowerem będziesz miał wrażenie jakby wiatr zawsze wiał w plecy lub pchała Cię „niewidzialna siła”.
Konwersja roweru z użyciem silnika w tylnym kole

Silniki tylne pozwalają na montaż wolnobiegu albo kasety (w zależności od modelu). Większość silników tylnych posiada możliwość montażu tarczy hamulcowej. Silnik zamocowany w tylnej piaście pozwala na wybór dowolnej piasty przedniej. Dzięki temu możesz np. wybrać piastę z hamulcem rolkowym.

 


3. Konwersja roweru z użyciem silnika w przednim kole

Konwersja roweru z użyciem silnika w przednim kole

Składa się z: demontażu koła i instalacji nowego koła z silnikiem. Możliwe jest także zaplecenie nowego koła z użyciem obręczy, którą posiadasz. Jednak ze względu na różnice w budowie piasty klasycznej i tej z silnikiem, trzeba wymienić szprychy na nowe. Ponadto na montaż składają się: nakręcenie zębatek kasety, zamontowanie baterii, wyświetlacza, czujników i opcjonalnie manetki.

Konwersja roweru z użyciem silnika w przednim kole
Moc z silnika jest przenoszona bezpośrednio na przednie koło, dlatego odczujesz jakby ktoś Cię holował. Czujnik umieszczony w korbie, podczas pedałowania wysyła sygnał do silnika, który uruchamia wspomaganie elektryczne. Silnik w przednim kole z baterią w bagażniku rozkłada wagę mniej więcej po równo na przód i tył roweru. Większość silników posiada możliwość montażu tarczy hamulcowej. Posiadając silnik w przednim kole możesz dobrać dowolny rodzaj tylnej przerzutki np. wewnętrzną w piaście tylnego koła. Niestety użycie przedniej piasty z silnikiem wyklucza możliwość używania lampek zasilanych z dynamo w piaście.

Konwersja roweru a wyświetlacz

Podczas przeróbki roweru na elektryczny, konieczne jest zamocowanie wyświetlacza. W zależności od modelu silnika masz do wyboru kilka wyświetlaczy. Najczęściej będą to wyświetlacze LCD. Posiadają one podstawowe parametry jazdy, naładowania akumulatora czy trybu wspomagania. W niektórych zestawach dołączane są wyświetlacze LED, które są bardzo proste w obsłudze.





Konwersja roweru – jaka bateria?

Baterie możemy podzielić na dwa rodzaje: montowane w ramie lub bagażniku. Posiadają one różne kształty: prostokąta, trapezu lub bidonu (butelki). Różnią się między sobą także pojemnością, napięciem i ceną. Najczęściej spotykamy baterie o pojemności 6,6 – 16 Ah czyli 238 Wh – 576Wh. Nowe zestawy Ecobike posiadają akumulator o pojemności nawet 684Wh.


Zapewne pomyślałeś: „im wyższa pojemność baterii tym większe ma gabaryty i tym więcej trzeba za nią zapłacić”. To prawda, jednak większa pojemność to także dużo większy zasięg. Baterie które posiadamy w sklepie występują w wersjach do silników 36V i 48V. Na tych najbardziej pojemnych możliwe jest pokonanie ponad 100 kilometrów ze wspomaganiem elektrycznym.







Konwersja roweru – podsumowanie

Konwersja roweru na elektryczny

Konwersja roweru na elektryczny pozwala zaoszczędzić pieniądze i cieszyć się z jazdy rowerem, który znasz i lubisz. Dzięki instalacji silnika będziesz mógł szybciej poruszać się po mieście lub wyskoczyć w góry i podjechać każdy podjazd. To także idealne rozwiązanie jeśli mieszkasz poza miastem i chcesz bezproblemowo pokonać okoliczne podjazdy. Montaż i wybór napędu oraz baterii mogą z początku wydawać się bardzo trudne, ale od tego masz nas:) Po prostu napisz lub zadzwoń i opowiedz nam jak jeździsz na rowerze, a my zajmiemy się resztą. Wyręczymy Cię także w montażu.

Masz pytanie?

Zadzwoń na 692757005 i powiedz, że dzwonisz w sprawie konwersji roweru. Odpowiemy na każde Twoje pytanie, bo rowery elektryczne to nasza specjalność!

Informacja o sklepie Adres Serwisu:

Eładowarki Radosław Kitala

65-040 Zielona Góra

ul Mieszka I nr 7/A

Telefon  692757005

Godziny otwarcia:


Pn -Pt: 9.00 - 17.00
Sb: Nieczynne